07 جولای

اثرات استرس در بدن

اثرات استرس در بدن

اثرات استرس در بدن : استرس معمولا به عنوان وضعیت فشار روانی یا عاطفی یا تنش تعریف می شود که افراد زمانی که شرایط منفی یا احساسی و جسمی دارند، استرس را تجربه خواهند کرد.

تعریف اضطراب در روانشناسی احساس نگرانی، برافروختگی یا ناراحتی در مورد چیزی با نتیجه نامشخص می باشد.

به عنوان مثال هنگامی که یک تهدید واقعی یا خیالی را ادارک می کنید. اضطراب و استرس بر جنبه های ذهنی تمرکز دارد که جنبه های فیزیکی زیادی دارد.

همه ما استرس را به نوعی در زندگی تجربه کرده ایم. اما دقیقاً استرس و نشانه استرس چیست؟ هنگامی که اضطراب شما را فرا می گیرد، اثرات اضطراب بر بدن چیست ؟ عوارض استرس و اضطراب شدید چیست ؟ عوارض فیزیکی استرس چیست ؟

ما در این مقاله در مورد چگونگی اثرات استرس در بدن توضیحاتی را ذکر خواهیم نمود.

اثرات استرس در بدن

اثرات استرس در بدن چیست ؟

استرس و اضطراب مطمئنا شما را عصبی می کند. استرس و اضطراب پاسخ جنگ و گریز را فعال می کنند. این پاسخ مربوط به سیستم عصبی سمپاتیک و سیستم عصبی پاراسمپاتیک است. هر دو سیستم سمپاتیک و سیستم پاراسمپاتیک شما بخش خود مختار سیستم اعصاب مرکزی هستند، که عملکردهای بدن را کنترل می کنند.

اعصاب سمپاتیک وظبفه مرتبط ساختن اعضای داخلی بدن را به مغز به عهده دارد و بدن را آماده دفاع در هنگام بروز استرس می کند، وقتی که بدن تحت تأثیر اعصاب سمپاتیک باشد حالت دفاعی به خود می گیرد و وظیفه اعصاب پاراسمپاتیک بازگرداندن بدن به شرایط عادی می باشد.

می توان اینگونه تشریح کرد که استرس باعث می شود تحریک دستگاه عصبی سمپاتیک و بروز برخی از فرآیندهای جسمانی مانند منقبض شدن ماهیچه ها، اتساع مردمک چشم، خشک شدن دهان، اتساع برونش ها، اتساع منافذ پوستی، افزایش تعریق بدن، انقباض روده ها و اتساع مثانه خواهد شد.

به علاوه کبد به منظور تولید انرژی بیشتر فعال تر شده و قند وارد جریان خون خواهد شد و هورمون هایی از قبیل آدرنالین و کورتیکواستروئیدها را برای سرعت بخشیدن به تنفس و افزایش ضربان قلب ترشح شده و وارد سیستم گردش خون می گردد.

هنگامی که تمام این اعمال در حال انجام شدن هستند، دستگاه عصبی به طور خودکار بر دستگاه گوارش اثر می گذارد و عملکرد آن را دچار اختلال خواهد کرد.

زمانی که شرایط خاص استرس زا پایان می یابد، دستگاه عصبی تمام تغییرات را به وضعیت عادی و اولیه خود باز می گردانند، به عنوان مثال منافذ پوستی بسته و بزاق دهان افزایش می یابد، برونش ها منقبض شده، ضربان قلب کاهش خواهد یافت، مردمک چشم کوچک شده، مثانه دچار انقباض می گردد و دستگاه گوارش تحریک می شود و با آزاد سازی صفرا به هضم مواد چربی کمک خواهد کرد.

درباره نویسنده

پاسخ

چهار × 2 =