27 نوامبر

تاثیر طلاق در روحیه کودکان

تاثیر طلاق در روحیه کودکان

تاثیر طلاق در روحیه کودکان : طلاق والدین اثرات مخربی بر روحیه کودکان دارد ، چرا که طلاق و جدایی پدر و مادر منجر به ورود کودک به دنیایی است که با زندگی قبلی او بسیار متفاوت می باشد و قاعدتا کودک جهت سازگاری با این شرایط دچار مشکلات عدیده ای خواهد شد.

جدایی پدر و مادر به لحاظ عاطفی در روحیه کودک اثر گذار است ، زیرا فقدان حضور هر یک از آن ها می تواند به منزله از دست دادن آرزوهای کودک و تهدید آینده او تلقی شود.

کودکان طلاق در قیاس با سایر کودکان با احساساتی از قبیل اضطراب و استرس ، نا امنی ، تنهایی و غیره مواجه هستند ، لذا این اتفاق وظایف این دسته از پدر و مادرها را سنگین می کند.

 تاثیر طلاق در روحیه کودکان امری است که باید جدی گرفته شود ، بنابراین والدین باید شرایطی را فراهم آورند تا کودک حس امنیت و اطمینان خاطر داشته باشد و جدایی والدین باعث آسیب پذیری او نگردد.

والدینی که بنا به هر دلیلی در صدد جدایی هستند می بایست ابتدا از طریق مر اجعه به یک کلینیک مشاوره و مددکاری و بهره وری از آموزش های مشاوران اطلاعاتی درست در زمینه حفظ سلامت روان خود و کودک خود پس از طلاق کسب نمایند.

تاثیر طلاق در روحیه کودکان

چگونه با کودکان در مورد طلاق صحبت کنیم ؟

  • قبل از طلاق سعی کنید با توافق با همسر خود در رابطه با جدایی تان فرزندتان را آگاه سازید.
  • مطالبی را که قرار ایت برای فرزندتان بازگو نمایید را از قبل بررسی کنید.
  • مسئله ای که باعث تصمیم تان به جدایی شده را برای کودکان خود بازگو نمایید ، چرا که فرزندان شما جهت آگاهی از علت جدایی تان محق اند.
  • به کودکان تان این اطمینان خاطر را بدهید که همچون قبل از او مراقبت خواهید نمود.
  • صداقت با فرزندان در رابطه با موضوع جدایی در صورتی توصیه می شود که همسر خود را نزد کودک تان مورد انتقاد قرار ندهید و احترام وی را حفظ نمایید.

چگونه به کودکان طلاق کمک کنیم ؟

  1. مسلما طلاق والدین برای کودکان ضربه روحی شدیدی محسوب می شود ، بنابراین والدین موظف اند به کودکان خود جهت سازگاری با شرایط جدید کمک کنند.
  2. والدین می بایست کودک خود را ترغیب به بیان احساساتش نمایند و به صحبت های او گوش فرا دهند.
  3. والدین در برخورد با فرزند با ید به گونه ای رفتار کنند که فرزند از بازگو نمودن احساسات خود دچار تشویش نگردد.
  4. درک احساسات کودک از جانب والدین منجر به ایجاد حس اعتماد در کودک می شود.
  5. والدین هرگز نباید احساسات منفی خود را به کودکان شان القا کنند.

درباره نویسنده

پاسخ

هجده − 14 =