02 ژانویه

ترک سیگار

ترک سیگار

سیگار حاوی نیکوتین می باشد ، وجود این ماده در سیگار منجر به خاصیت اعتیاد آوری آن گشته است ، لذا ترک سیگار امری است که به اراده و همتی مضاعف نیاز دارد.

مصرف سیگار اثرات زیانباری برای فرد مصرف کننده به دنبال دارد ، از جمله این عوارض می توان به تهدید سلامت فرد ، از بین رفتن زیبایی چهره و حتی تغییر نحوه زندگی اشاره نمود.

قطعا با ترک سیگار می توان بر عوارض آن غلبه نموده و تاثیرات مفید ترک مصرف سیگار را به وضوح در زندگی مشاهده نمود.

 

ترک سیگار

چگونگی ترک سیگار

از اساسی ترین اقدامات برای ترک سیگار ، شناخت مواردی است که زمینه ساز گرایش به مصرف آن می شوند نظیر قرارگیری در برخی محیط ها و شرایط ، استرس ، تنهایی ، جریحه دار شدن احساسات و غیره.

قدم بعدی برای ترک سيگار ، جایگزینی روش های موثر و بی ضرر و در عین حال مفید در زندگی به جای روی آوری به سیگار می باشد.

به طور مثال افراد برای از بین بردن اضطراب و استرس خود می توانند از طریق ورزش نمودن یا مدیتیشن و فراگیری تکنیک های آرامش بخش ( ریلکس کردن ) اقدام به برقراری آرامش روحی و جسمی خود نمایند.

نکاتی برای اجتناب از عوامل راه انداز

برخی افراد تنها در مواقع مصرف مشروبات الکلی به استعمال سیگار می پردازند ، بنابراین این افراد می توانند با مصرف نوشیدنی های غیرالکلی و جایگزین کردن آجیل و آب نبات به جای آن به طور همزمان مصرف الکل و سیگار را ترک نمایند.

سایر سیگاری ها.زمانی که تصمیم به ترک سيگار می گیرید ، باید خانواده و دوستان خود را از این قضیه مطلع نمایید.

بعضا مشاهده می شود برخی افرادی که تصمیم به ترک مصرف سيگار می گیرند به دلیل سیگاری بودن عضو یا اعضایی در خانواده یا در میان اطرافیان مجددا حس گرایش به مصرف سيگار در آن ها شکل می گیرد.

پایان یک وعده غذایی. اغلب شاهد مصرف سیگار توسط افراد سیگاری بلافاصله پس از ترک غذا می باشیم ، بدین منظور به این دسته از افراد توصیه می شود پس از صرف غذا فورا ذهن خود را به میل نمودن مواد غذایی از قبیل دسر و میوه و غیره معطوف دارند.

درمان های جایگزین

سایر کارهایی که می توان جایگزین مصرف سيگار کرد عبارتند از :

  • هیپنوتیزم :

این روش ، اثرات بسیار خوبی در افرادی که قصد ترک سیگار دارند ایجاد می نماید ، لذا در میان این افراد ، روش هیپنوتیزم محبوبیت بسیاری دارد.

  • طب سوزنی : این روش ، نوعی درمان کمکی جهت ترک سیگار یا کنترل ترک آن می باشد.

  • رفتار درمانی : مسلما یکی از دلایل اعتیاد به سیگار به دلیل عادات نادرست رفتاری می باشد. رفتار درمانی به آموزش مهارت های لازم جهت ترک این عادات و شیوه مقابله با آن ها می پردازد.

  • درمان های انگیزشی : مطالعه کتاب های مفید خودیاری و همچنین مطالعه مطالب کاربردی وب سایت هایی که مهارت خودیاری را می آموزند و در فرد ایجاد انگیزه می نمایند ، از دیگر راه های ترک سیگار می باشد.

 

درباره نویسنده

پاسخ

12 + 2 =