02 آگوست

تقویت حافظه

تقویت حافظه

تقویت حافظه امکان پذیر هست و تمرین ها و روش های مختلفی برای آن وجود دارد اما چگونه می توان حافظه را تقویت کنیم؟ اگر مواقعی احساس می کنید در به خاطر سپردن موضوعاتی دچار مشکل شده اید یا کلا تصمیم بر تقویت حافظه و قدرت به خاطر سپردن دارید به راحتی می توانید حافظه خود را با رعایت موارد زیر تقویت کنید.

مغز یک عملکرد پیشرفته و فوق العاده دارد به همین دلیل شما می توانید با استفاده از تمرین های مناسب مغز خود را تقویت کنید.

از بهترین تمرین ها برای تقویت مغز یادگیری موارد جدید است. نباید اجازه دهیم مغز راکد بماند و کم فعالیت کند. این تنها عضلات بدن نیستند که تحلیل می روند و ضعیف می شوند مغز ما هم همینطور در معرض پیر شدن و تحلیل رفتن قرار دارد.

با افزایش سن، ذخایر شناختی مغز تحلیل می روند و باعث ضعیف شدن حافظه می شوند. در نتیجه با بالاتر رفتن سن انجام یکسری از کارهای ذهنی دشوار خواهد شد.

تقویت حافظه

دسته بندی حافظه

عموما انسان ها از نظر حافظه دو دسته اند:

حافظه کلامی ها

حافظه کلامی ها توانایی به یاد آوردن داده هایی که به کلمات مرتبط هستند را دارند. این دسته افراد به محض اینکه ترانه ای را می شنوند و خوششان می آید می زنند زیر آواز و شروع به خواندن با خواننده می کنند.

حافظه بصری ها

حافظه بصری ها توانایی ذخیره کردن داده هایی با منشا بصری را دارند. هم آوازی با خواننده به آنها ذوق خاصی نمی دهد. این افراد از دیدن تابلو های هنری لذت می برند.

برای تقویت حافظه چه کار کنیم ؟

  1. ۹۰ دقیقه قبل از خواب حمام کنید.
  2. از راحتی تخت خواب و اتاق خواب خود اطمینان حاصل کنید و خوب  و کامل بخوابید.
  3. از نظر فکری فعال بمانید جدول حل کنید. مسیر رانندگی‌ تان را عوض کنید. نواختن یک ساز موسیقی را یاد بگیرید.
  4. منظم باشید.
  5. خواب نقش مهمی در کمک به تحکیم حافظه‌تان بازی می‌کند، چنان‌که می‌توانید بعداً خواب‌هایتان را به یاد بیاورید. خواب کافی یک اولویت است. اکثر بزرگسالان به هفت یا هشت ساعت خواب روزانه نیاز دارند.
  6.  فعالیت فیزیکی را در روال زندگی روزانه‌ تان بگنجانید چرا که فعالیت فیزیکی جریان خون را در همه بدن‌تان از جمله مغز افزایش می‌دهد.

برای تقویت حافظه چه بخوریم ؟

تحقیقات متعدد نشان داده‌ که تغذیه صحیح و استفاده مناسب و متعادل از خوراکی‌های خاص، سبب تقویت حافظه می شود و مصرف مرتب بعضی خوراکی‌ها موجب افزایش قدرت یادگیری، تمرکز و سلامت مغز می‌ گردد.

قبل از خواب، غذای سبک بخورید , رژیم غذایی سالم  داشته باشید. میوه و سبزیجات بخورید. منابعی با پروتئین پایین نظیر ماهی و مرغ بدون پوست بخورید و اگر به اندازه کافی آب نخورید ممکن است حافظه‌ تان آسیب ببیند.

درباره نویسنده

پاسخ

20 + 8 =