07 اکتبر

حسادت در کودکان

حسادت در کودکان

حسادت در کودکان حسی است که می‌تواند آرام آرام وارد زندگی کودک‌ شود. حسادت در کودکان نسبت به دوستان، خواهر و برادر یا هم‌ کلاسی‌ها شکل می‌گیرد.

حسادت از جمله هیجاناتی است که در مراحل بعدی رشد و دیرتر ازهیجان های دیگر کودک ظاهر می شود، به این دلیل که حسادت تنها در موقعیت های اجتماعی دیده می شود و تا هنگامی که ادراک اجتماعی کودک تا حد خاصی رشد نکند، حسادت نیز ظاهر نخواهد شد.

به عنوان مثال وقتی دوست کودکتان دوچرخه‌ ی جدیدی می ‌خرد ممکن است موتور حسادت روشن شود. وقتی حسادت در کودکان شکل می ‌گیرد، والدین هر کاری که از دستشان برمی ‌آید انجام می ‌دهند تا این حس منفی قبل از جدی‌ شدن و بزرگ ‌تر شدن کودک از بین برود.

والدین می توانند برای فرزند پروری صحیح به مراکز مشاوره و مددکاری مراجعه نمایند و با مشاوره کودک در مورد نحوه صحیح برخورد با رفتارهای کودک مشورت نمایند.

حسادت در کودکان

عامل حسادت در کودکان

شایعترین عامل تولد نوزاد دیگر در خانواده و حسادت کودک اول به دوم می باشد.

توجه پدر و مادر به فرزند جدید، در مواقعی که این توجه باعث می شود که کودک بزرگتر از محبت و توجه قبلی که به آن می شد، محروم شود منجر به حسادت فرزند بزرگتر می گردد. در این موارد کودک حسادت خود را با آسیب رساندن به نوزاد با حمله کردن نشان می دهد.

در مواردی کودکان حسادت خود را با فراموش کردن کودک کوچک تر وانکار وجود او، امتناع از خوردن غذا، خیس کردن بستر نشان می دهند که باعث جلب توجه محبت پدرو مادر قرار گیرند.

مادران باید کودک اول را برای ورود کودک جدید آماده کنند که کودک احساس کند که ورود خواهر یا برادر تازه به خانواده بمنزله نوعی ثروت و دارایی می باشد و کسی است که باید به داشتن او افتخار کند، از او نگهداری کند و ضمناً وقتی که بزرگتر شد، می تواند با او بازی کند.

چه مواردی به اشتباه باعث بر انگیختن حس حسادت کودک خواهد شد ؟

 • لوس کردن کودک
 • داشتن رفتارهای استبداد گرایانه
 • مقایسه کردن کودک با دیگران
 • مراقبت و رسیدگی های بیش از حد
 • به وجود آوردن رقابت ناسالم
 • ترتیب تولد فرزندان که در بالا مختصری در مورد آن توضیح داده شد.

حسادت در کودکان

حسادت در کودکان دبستانی

هنگامی که کودک به تازگی در مکان جدیدی به نام مدرسه قرار می گیرد احساسات مختلفی در او شکل می گیرند که یکی از آن ها حس حسادت می باشد ؛ برای نمونه ممکن است کودک شما از اسباب بازی دوستش خوشش بیاید و اقدام به گرفت آن کند ، این موضوع امری کاملا طبیعی می باشد زیرا او توانایی درک این موضوع را که دوستش نیز می خواهد با آن وسیله ، بازی کند را ندارد و حق بازی کردن با آن اسباب بازی را به خود می دهد حتی ممکن است برای دریافت اسباب بازی رفتارهای خشنی را نیز بروز دهد.

چگونه حسادت کودکان را از بین ببریم ؟

والدین می توانند جهت مقابله با رفتار حسد ورزی کودک خود ، اقداماتی انجام دهند برای نمونه در برابر رفتار های مثبت  کودک او را تشویق کنند و در مقابل رفتارهای خشن ، او را از صحنه دور کنند و بگویند که رفتارش را دوست نداشته اند.

میزان حسادت کودکان با یکدیگر با توجه به عواملی هم چون سن ، هوش ، رشد ذهنی و غیره متغیر می باشد.

درمان حسادت کودکان

 • گوش کردن به حرف دل کودک
 • کتابخوانی برای کودک
 • ایجاد الگویی شایسته برای کودک
 • آموزش بخشش و مشارکت
 • از مقایسه کردن خودداری نمایید
 • تشویق نقاط قوت کودک
 • تقویت رفتارهای مشارکتی
 • تبدیل حس حسادت کودک به جاه طلبی

سن حسادت در کودکان

معمولا بیشترین میزان حسادت در کودکانی که سن آن ها بین 2 تا 5 سال است مشاهده می شود و هم چنین صفت اخلاقی حسادت در بین دختران رایج تر از پسران می باشد ؛ زیرا دختران خواستار رفتاری صمیمانه از دوستان خود هستند اما در مقابل پسران دلیل حسادت را به کمبود اعتماد به نفس می دانند.

آیا میزان هوش کودک ، در برانگیخته شدن حس حسادت در او تاثیر دارد ؟

کودکانی که نسبت به بقیه باهوش تر می باشند خیلی زودتر از بقیه متوجه کم توجهی یا بیش توجهی والدین می شوند و بنابراین زودتر از دیگر کودکان حس حسادت آن ها تحریک می شود.

حسادت در کودکان

کودکان حس حسادت را به روش های متفاوتی بروز می دهند که برخی از آن ها عبارتند از :

 1. دوری کردن و گوشه گیری
 2. بدرفتاری با فرد مقابل

حسادت کودک به مادر

در برخی از موارد ما شاهد این موضوع خواهیم بود که کودک نسبت به مادر خود حساس می شود و دوست دارد تمام توجهات مادرش برای او باشد و علاقه مادر را فقط برای خود داشته باشد در این زمان والدین می توانند با انجام رفتارهای درست ، باعث از بین رفتن به تدریج این حس در کودک شوند.

در این مواقع والدین باید پاسخی مناسب به این رفتار نشان دهند برای مثال می توانند روزانه مدت مشخصی برای فرزند خود وقت بگذارند و در این زمان به انجام فعالیت هایی بپردازند که کودکشان دوست دارد و در این بین سعی کنند میزان علاقه خود را به کودک نشان دهند برای مثال او را بغل کنند یا کودک خود را ببوسند.

رفتار دیگری که والدین باید در این زمان نشان دهند این است که آن ها باید تا مدتی سعی کنند توجه خاصی به فردی که کودکشان نسبت به او حساس شده است انجام ندهند.

درباره نویسنده

پاسخ

چهار + دوازده =