23 ژوئن

خدمات روانپزشکی

خدمات روانپزشکی

خدمات روانپزشکی : روانپزشکی نوعی تخصص است که اقدام به تشخیص ، ارزیابی ، معاینه فیزیکی ، پیشگیری و درمان اختلالاتی از قبیل اختلالات رفتاری ، عاطفی و ذهنی ، بیماری‌های روانی و اختلالات افرادی که گرایش به مصرف الکل و مواد دارند می نماید.

در حقیقت ، روانپزشک پزشکی می باشد که توسط تست‌های روانی و تصویربرداری از مغز ، بیماری های روانی را تشخیص داده و اقدام به درمان آن به روش های دارو درمانی و روان درمانی می نماید.

باید خاطر نشان نمود که روانپزشکان از مرجعیت تجویز دارو برای درمان بیماری های روانی برخوردارند.

وظیفه روانپزشک چیست ؟

  • تشخیص اختلالات زمینه ای و سوء مصرف مواد مؤثر در ایجاد و تشدید اختلالات روانپزشکی
  • ارزیابی وضعیت ذهنی و فیزیکی بیماران جهت تعیین ماهیت و حد اختلالات رفتاری ، عاطفی و ذهنی
  • بررسی سوابق پزشکی و روانپزشکی بیماران را به منظور تشخیص بهتر بیماری و امکان تجویز بهترین درمان
  • ویزیت سرپایی و همچنین ویزیت روزانه بیمارانی که نیاز به بستری شدن دارند.
  • تجویز دارو و برگزاری جلسات درمانی لازم تا بهبودی کامل بیمار
  • همکاری با دیگر متخصصان مانند پزشکان داخلی ، قلب و عروق ، بیهوشی و غیره جهت درمان ، بستری ، مراقبت های ویژه و الکتروشوک
  • تشکیل کارگاه های آموزش و پژوهش

خدمات روانپزشکی

خدمات روانپزشکی چیست ؟

ارائه خدمات روانپزشکی به کودکان ، نوجوانان و خانواده ها

روانپزشک می تواند کودکان و نوجوانان را در زمینه های مختلفی از قبیل اختلالات رفتاری ، اختلالات خوردن ، اختلالات خلقی ، اضطراب و افسردگی ، بیماری های مزمن و همچنین رفتارهای خود آزارانه و نیز خود زنی درمان نماید.

بدین منظور ، ابتدا می بایست بیماران در بازه های زمانی مختلف با روانپزشکان ، روانشناسان ، مددجویان اجتماعی ، پرستاران و پزشکان حرفه ای صحبت کنند.

در مرحله بعدی ، طرح درمان از طریق خانواده درمانی و جلسات یک به یک با والدین و دیگر اعضای خانواده تکمیل می گردد.

خدمات روانپزشکی اختلالات رفتاری

برای هر فردی که مبتلا به اختلال رفتاری است ، درمان روزانه به صورت فردی و اختصاصی صورت می گیرد.

حال آن که این درمان می تواند به طرق مختلفی از قبیل گفتار درمانی ، روان درمانی ، رفتار شناختی ، درمان پذیرش و تعهد درمان یا فعال سازی رفتاری باشد.

همچنین درمان ممکن است از طریق داروها ، درمان خانوادگی و گروه درمانی ، فعالیت‌های شغلی ، فعالیت‌های آرام سازی و در صورت ضرورت ، درمان الکتروشوک یا تحریک مغناطیسی ( ترانس مغناطیسی ) انجام گیرد.

خدمات روانپزشکی دارو درمانی

به منظور درمان بیماران مبتلا به اختلالات خلق و خو و نیز مبتلایان به اختلالات شناختی ممکن است درمان به صورت دارو درمانی ، درمان تفریحی ورزشی ، آموزش در مورد افسردگی ، اضطراب و مسائل مرتبط به آن باشد.

خدمات روانپزشکی مراقبت‌های ویژه

جهت درمان افراد مبتلا به بحران‌ سلامت روان مانند افرادی که خودکشی کرده‌اند یا روان پریشی دارند ، مراقبت ویژه تجویز می شود.

پس از تثبیت وضعیت سلامت روان و همچنین ارزیابی وضعیت بیمار ، می بایست مراقبت‌های فردی از قبیل درمان ‌های پزشکی ، روان درمانگری گروهی ، درمان تفریحی و آموزش در رابطه با استراتژی های مقابله و پیشگیری از عود و مدیریت استرس به بیمار ارائه گردد.

درباره نویسنده

پاسخ

5 × پنج =