11 مه

سن مناسب ازدواج

سن مناسب ازدواج

سن مناسب ازدواج : انتخاب همسر و ازدواج از مهم ترین تصمیم گیری های هر فرد در زندگی به شمار می رود. ازدواج در حقیقت گذر مرحله ای از زندگی و ورود به مرحله ای جدید است. ازدواج موفق به رغم نیاز به تکامل جسمی و جنسی مستلزم رشد روانی و همچنین رشد اجتماعی نیز می باشد.

آمادگی برای ازدواج

شخصیت افراد پس از بلوغ به گونه ای است که توانایی تصمیم گیری در امور زندگی خود را می یابند ، قدرت ریسک پذیری و بسیاری صفات دیگر در آن ها شکل گرفته و نهادینه می شود.

حدودا پنج سال پس از دوران بلوغ ، فرد بالغ به پختگی می رسد ، در حقیقت به دوره جدیدی ورود پیدا می کند و از لحاظ شناختی و فیزیولوژی آمادگی ازدواج را یافته و به سن مناسب ازدواج می رسد.

معیارهای سن ازدواج

به طور کلی ازدواج مفهومی است شامل سه لایه ؛ اعم از  فرد ، خانواده و اجتماع. حال آن که هر گاه یکی از لایه ها درست عمل نکنند ، به منزله این است که فرد به آمادگی ازدواج نرسیده است.

سن ازدواج وابسته به عوامل متعددی می باشد که عبارتند از :

  • شرایط بیولوژیک
  • سن هیجانی
  • شرایط عاطفی
  • شرایط عقلانی
  • شرایط اقتصادی

 

 

سن مناسب ازدواج

ازدواج در سن پايين

قاعدتا ازدواج در سن پايين به دلیل تجربه کم ممکن است منجر به عدم مدیریت صحیح زندگی شود.

افراد در سن پایین هنوز به درک کامل عاطفی دست نیافته اند ، لذا تصمیم گیری های شتابزده و غیر عاقلانه در این سنین به وفور اتفاق می افتد و تبعاتی چون پشیمانی را به دنبال خواهد داشت.

همچنین افراد در سن پایین به خانواده خود بسیار وابسته تر هستند ، بنابراین همین مسئله می تواند مسبب دخالت خانوده ها و مشکلاتی از این دست شود.

از دیگر مشکلاتی که در ازدواج سن پایین وجود دارد ، این است که چنانچه سن زوجه کمتر از 18 سال باشد و اقدام به بارداری نماید ، زمینه مشکلاتی مانند کم خونی ، فشار خون بالا ، نوزاد با ضریب هوشی پایین ، نوزاد زودرس و غیره خواهد شد.

ازدواج در سن بالا

با تاخیر در امر ازدواج طبیعتا افراد بسیاری وارد زندگی انسان می شوند ، لذا فرد به مرحله مقایسه گری می رسد. همچنین ورود افراد متعدد به زندگی حاکی از عدم تصمیم گیری و قدرت انتخاب فرد نیز خواهد بود.

در سنین بالا فرد صرفا به دلیل فشار ناشی از تاخیر در ازدواج و شبیه کردن خود به دیگران تلاش بر متاهل شدن می نماید و متاسفانه تنها به این دلایل اقدام به ازدواج خواهد نمود.

از دیگر مخاطرات ازدواج در سن بالا می توان به از دست دادن فرصت های ازدواج خصوصا برای دخترها ، . فاصله  سنی زياد با فرزندان ، اختلالاتی جهت بچه دار شدن ، از دست دادن شادابی چهره ، بلاتکلیفی ، بی هدفی ، از بین رفتن آرامش روانی ، انحرافات جنسی و غیره اشاره نمود.

در خاتمه باید این مهم را یادآور شد که ازدواج در سال های طبيعی منجر به کاهش چشمگیر انحرافات اخلاقی و بیماری های روانی خواهد شد.

 

درباره نویسنده

پاسخ

شش − دو =