17 نوامبر

پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری در کودکان در واقع نوعی اختلال رفتاری است که عموما بعد از سنین 2 الی 3 سال ( دوران مقاومت یا منفی گری ) ، در کودکان بروز می کند. این خصیصه اغلب به طرق مختلفی از قبیل گریه های مکرر ، فریاد کشیدن های بی دلیل ، گاز گرفتن ، شکستن اشیا ، فحاشی و در برخی موارد با کتک زدن پدر و مادر ظهور می کند.

درمان پرخاشگری در کودکان نیازمند ریشه یابی بروز این عارضه می باشد.

الته لازم به ذکر است که مقصود از درمان پرخاشگری به منزله رفع این غریزه نمی باشد بلکه درمان در مورد این عارضه تنها به صورت کمک کنند است و نحوه کنترل خشم را به کودک می آموزد.

 

پرخاشگری در کودکان

خشم چیست

خشم در دسته هیجانات از نوع منفی قرار دارد و نشاندهنده این است که شرایط به آن صورتی که باید باشد نیست. حال آنکه هر قدر میزان خشم افزایش یابد نمود بیرونی یافته و منجر به پرخاشگری می گردد.

برای مقابله با پرخاشگري در کودکان باید از مشاوران استمداد طلبید و از طریق مشاوره کودک اقدام به اعمال بهترین روش درمانی جهت کنترل این عارضه نمود.

درمان پرخاشگری در کودکان

پرخاشگری در کودکان می تواند به علل مختلفی ایجاد گردد ، از جمله این دلایل می توان به عدم آگاهی کودک نسبت به مهارت هایی که دارد ، ناچیز شمردن خود ، انتقادات و خواسته های غیر منطقی والدین اشاره نمود.

بهترین راه جهت درمان کودک پرخاشگر ، آموزش مواجهه با دلایل ناکامی و عکس العمل درست و منطقی به او می باشد. همچنین می بایست به کودک این اطمینان را داد که می تواند خشم خود را کنترل نماید.

اولین قدم برای درمان این اختلال این است که والدین به بررسی این مسئله بپردازند که چه دلایلی منجر به بروز واکنش های پرخاشگرانه از سوی کودک می شود و هدف کودک از این واکنش ها دستیابی به چه چیزهایی می باشد.

در مرحله بعدی والدین می بایست از کودک بخواهند که آنچه را که مورد آزردگی اش شده بنویسد و سپس در رابطه با آن با کودک خود گفتگو کنند.

والدین در گام های بعدی باید به تقویت عزت نفس کودک بپردازند و این امر که خشم نوعی احساس منفی است را به کودک بیاموزند.

پدر و مادر باید حریم ها را در خانه مشخص نمایند و به جای به کارگیری عبارات منفی از الفاظ مثبت استفاده نمایند.

از دیگر وظایفی که والدین جهت درمان کودک پرخاشگر خود می توانند انجام دهند این است که از طریق کنترل منطقی کودک باعث بهبود رفتار او گردند.

درباره نویسنده

پاسخ

سیزده − هفت =