10 ژوئن

گفتار درمانی

گفتار درمانی

گفتار درمانی شاخه ای از علم پزشکی است که به عنوان یک شیوه درمانی تخصصی و مناسب به منظور افزایش مهارت زبانی و ارتباطات در افرادی که دچار اختلالات گفتاری و اشکال در ادای کلمات هستند شناخته می شود. گفتار درمانی به آناتومی اندام های گفتاری اشراف کامل داشته و همچنین به مباحث علمی مرتبط با زبانشناسی و نیز روانشناسی وقوف دارد.

کلینیک مشاوره و روانشناسی همراز با به کارگیری علم روز دنیا و متخصصین کارآمد در کوتاه ترین زمان به درمان اختلالات گفتاری کودکان و بزرگسالان می پردازد.

گفتار درمانی

گفتار درمانی کودکان

کودکانی که دچار اختلال در گفتار هستند در معرض آسیب های روانی و اجتماعی قرار دارند و در صورت تاخیر در درمان ، مهارت های اجتماعی برای حضور در جامعه را کسب نخواهند کرد.

گفتار درمانی بزرگسالان

افراد بزرگسالی که دچار اختلالات گفتاری هستند از لحاظ عاطفی و موقعیت های شغلی و اجتماعی محروم خواهند ماند چرا که نمی توانند با مردم جامعه ارتباط برقرار نمایند.

انواع اختلالات گفتاری

  • بیان کلمات با تاخیر باشد به عنوان مثال کودکی که تا 2 سالگی هنوز کلمات ارتباطی ندارد.
  • تلفظ صدا در کودکان دچار اشکال باشد به دلیل تاثیرات محیط و مشکلات ارگانیک
  • به دلیل افت شنوایی فراگیری گفتار و زبان با تاخیر انجام گرفته باشد.
  • ناروانی گفتار کودک و در مراحل پیشرفته تر لکنت زبان در کودک ایجاد شده باشد.
  • به دلیل آسیب مغزی از جمله سکته بزرگسالان دجار اختلالات بیانی ودرکی شده باشند.
  • مشکلات تلفظی بزرگسالان که به شکل عادتی تثبیت شده باشد.
  • گرفتگی و اختلالات صدا

متاسفانه برخي والدين بر این باورند که پس از اولین مراجعه و طی نمودن چند جلسه درمانی ، ادامه درمان ضرورتی ندارد و انجام باقی مراحل درمان توسط خود آن ها امکان پذیر است.

باید گفت که این نوع نگرش والدین و این تصور که آموزش به این دسته از کودکان بدون کمک مشاوره گفتار درمانگر قابل انجام است ، قطع به یقین نادرست می باشد.

درباره نویسنده

پاسخ

20 − چهارده =