10 جولای

گفتار درمانی

گفتار درمانی

گفتار درمانی شاخه ای از علم پزشکی است که به عنوان یک شیوه درمانی تخصصی و مناسب به منظور افزایش مهارت زبانی و ارتباطات در افرادی که دچار اختلالات گفتاری و اشکال در ادای کلمات هستند شناخته می شود. گفتار درمانی به آناتومی اندام های گفتاری اشراف کامل داشته و همچنین به مباحث علمی مرتبط با زبانشناسی و نیز روانشناسی وقوف دارد.

کلینیک مشاوره و روانشناسی همراز با به کارگیری علم روز دنیا و متخصصین کارآمد در کوتاه ترین زمان به درمان اختلالات گفتاری کودکان و بزرگسالان می پردازد.

 

گفتار درمانی

گفتار درمانی کودکان

کودکانی که دچار اختلال در گفتار هستند در معرض آسیب های روانی و اجتماعی قرار دارند و در صورت تاخیر در درمان ، مهارت های اجتماعی برای حضور در جامعه را کسب نخواهند کرد.

گفتار درمانی بزرگسالان

افراد بزرگسالی که دچار اختلالات گفتاری هستند از لحاظ عاطفی و موقعیت های شغلی و اجتماعی محروم خواهند ماند چرا که نمی توانند با مردم جامعه ارتباط برقرار نمایند.

انواع اختلالات گفتاری

 • بیان کلمات با تاخیر باشد به عنوان مثال کودکی که تا 2 سالگی هنوز کلمات ارتباطی ندارد.
 • تلفظ صدا در کودکان دچار اشکال باشد به دلیل تاثیرات محیط و مشکلات ارگانیک
 • به دلیل افت شنوایی فراگیری گفتار و زبان با تاخیر انجام گرفته باشد.
 • ناروانی گفتار کودک و در مراحل پیشرفته تر لکنت زبان در کودک ایجاد شده باشد.
 • به دلیل آسیب مغزی از جمله سکته بزرگسالان دجار اختلالات بیانی ودرکی شده باشند.
 • مشکلات تلفظی بزرگسالان که به شکل عادتی تثبیت شده باشد.
 • گرفتگی و اختلالات صدا

 

گفتار درمانی

متاسفانه برخي والدين بر این باورند که پس از اولین مراجعه و طی نمودن چند جلسه درمانی ، ادامه درمان ضرورتی ندارد و انجام باقی مراحل درمان توسط خود آن ها امکان پذیر است.

باید گفت که این نوع نگرش والدین و این تصور که آموزش به این دسته از کودکان بدون کمک مشاوره گفتار درمانگر قابل انجام است ، قطع به یقین نادرست می باشد.

کدام کودکان به گفتار درمانی نیاز دارند ؟

گفتار درمانی برای کودکانی که با اختلالات گفتاری در حین تکلم مواجه هستند و به همین دلیل از روحیه ضعیفی برخوردارند گزینه درمانی مناسبی می باشد و می تواند در درمان این مشکل آن ها را یاری دهد.

یکی از اقداماتی که در گفتار درمانی در راستای درمان اختلالات گفتاری انجام می گیرد تنظیم حجم صدا برای این دسته از کودکان می باشد ، چرا که کودکان مبتلا به مشکلات گفتاری عموما یا از حداقل صدای خود استفاده می نمایند یا از حداکث حجم صدای خود.

بنابراین گفتار درمانی ، بیشتر بر سطح صدای تولید شده و همچنین تصاویر و نشانه ها و اشکال نوشتاری جهت رفع اختلالات گفتاری در این کودکان متمرکز است.

 

گفتار درمانی

انتقال پیام به سایرین از طریق واژه ها ، جملات و نوشتار برای کودکانی که دچار ناهنجاری های گفتاری مبتلا هستند کاری بسیار دشوار است. این کودکان همواره در تلاشند تا گرامر را به نحوی صحیح به کار برند و لغات را در جمله بیان کنند و اینگونه به توصیف اتفاقات بپردازند.

مقصود از گفتار درمانی ، این است که کودکان در همه این زمینه ها به ممارست بپردازند چرا که یک کودک هرگز تمایل به تکلم مقطع یا به عبارتی با وقفه ندارد.

چگونه می توان متوجه شد که کودک نیاز به گفتار درمانی دارد ؟

 • در صورتی که دیگران به سختی متوجه صحبت های صحبت های او می شوند.
 • زمانی که کودک در تکلم یا تبیین افکار خود ناچار به مبارزه با کلمات است.
 • هرگاه کودک با تکرار ، لکنت و طولانی شدن ادای الفاظ و کلمات مواجه شود.
 • در صورتی که کودک برای برقراری ارتباط با سایرین ، فراگیری مهارت های بازی ، تعامل با دیگران و به طور کلی برای انجام مهارت های اجتماعی با مشکل مواجه باشد.
 • گاهی اوقات برخی کودکان ممکن است به دلیل عدم توانایی یا شرایط خاص پزشکی نظیر اختلالات شنوایی یا اوتیسم به گفتار درمانی احتیاج داشته باشند ، زیرا این نوع از بیماری ها مهارت برقراری ارتباط را تحت الشعاع قرار می دهند.
 • در برخی موارد امکان دارد کودک بتواند تلفظ کامل داشته باشد وحتی در خواندن نیز مشکلی نداشته باشد اما همچنان برای آموختن مهارت های زبان عملی و نحوه استفاده صحیح از زبان به صورت عملی یا نحوه استفاده از زبان در سناریوهای اجتماعی جهت تعامل با دیگران نیاز به گفتار درمانی داشته باشد.

 

گفتار درمانی

متخصصین آسیب شناسی گفتار و زبان چه می کنند ؟

آسیب شناسان گفتار و زبان به شناسایی دانش آموزانی که در خواندن و تفهیم منظور خود در قالب نوشتاری با مشکلاتی مواجه هستند می پردازند.

اختلالات زبانی می توانند بر روی میزان توانایی کودک در نوشتن تاثیرات سوئی ایجاد کنند ، چرا که یک کودک به منظور نوشتن ابتدا باید به شرح ایده های خود در چارچوب کلمات و واژه ها بپردازد و سپس کلمه را در جای مناسب خود جایگزین نماید.

به علاوه اختلالات زبان منجر به بروز اشکال در درک و پیگیری دستورالعمل ها برای کودک می شوند ، متخصص آسیب شناسی می تواند کودک را در جهت تقویت این مهارت ها یاری دهد.

متخصصان آسیب شناسی عموما جهت درمان مستقیم به ارزیابی شرایط موجود می پردازند و برای برگزاری کلاس های جامع تر و غنی تر ، مشاوره هایی به معلمین ارائه می نمایند.

درمان اختلالات گفتاری می تواند هم به صورت فردی و هم در گروه های کوچکی که با مشکلات مشابه در حیطه ارتباطی و اجتماعی روبروز هستند انجام شود.

به طور کلی هدف متخصصین این است که بکارگیری زبان را خوشایند نمایند و به کودکان در دوستیابی و دستیابی به موفقیت در یاری رسانند.

درباره نویسنده

پاسخ

13 − شش =